Картопля – одна із найбільш важливих технічних культур світу у сфері харчування, яка характеризується високим вмістом крохмалю – в середньому до 30 %. Вона має важливе харчове значення після пшениці, кукурудзи, рису та ячменю як джерело калорій в раціоні сучасної людини. За це її називають «другим хлібом».
На сьогодні Україна посідає 4 місце у світі за валовим виробництвом картоплі, а за рівнем урожайності – 8 місце. Посівні площі картоплі в Україні сягають близько 1,5 млн га, за досить низької середньої врожайності.
Для отримання якісного врожаю картоплі потрібна збалансована програма живлення рослин, яка включає внесення макро- та мікроелементів.Найбільша кількість поживних речовин поглинають ранньостиглі сорти картоплі протягом бутонізації та цвітіння, а середньо- і пізньостиглі сорти - в період інтенсивного росту бадилля і початку утворення бульб. Азот та калій є поживними речовинами, які потрібні в максимальній кількості для досягнення високих урожаїв картоплі. В той же час потреба у фосфорі, кальцію та магнію помітно менша. У період цвітіння картопля споживає до 60 % азоту, до 50 % фосфору і понад 50 % калію від загальної потреби. З мікроелементів найбільш важливими мікроелементами є бор, мідь, марганець та цинк. Рослини гостро реагують на нестачу бору і цинку. Ці мікроелементи підвищують крохмалистість бульб та запобігають прояву хвороб.