Ріпак озимий

Ріпак є третьою за значенням олійною культурою, поступаючись соняшнику та сої. В Україні посівні площі під ріпаком озимим протягом останніх років досягли близько 1 млн. га. У багатьох країнах це стратегічна культура для виробництва олії, яка використовується у харчовій промисловості, а за своїми властивостями складає конкуренцію навіть оливковій. Олія з ріпаку надзвичайно корисна для здоров'я. Вона зменшує вміст холестерину в крові людини та запобігає серцево-судинним захворюванням.

Illustration

Ріпак демонструє високу потребу в азоті, калію, сірці і бору порівняно з іншими культурами та споживає приблизно втричі більше поживних речовин із ґрунту, ніж зернові культури.Близько 90 % азоту ріпак засвоює до початку цвітіння. Фосфор найінтенсивніше поглинається у період між стеблуванням і цвітінням. Ріпак належить до рослин-калієфілів. Найбільше засвоєння калію відбувається у перші 30-40 діб після сходів. Сірка відіграє вирішальну роль у живленні ріпаку. Вона активно поглинається рослинами з кінця зими до кінця періоду вегетації. Найбільша потреба ріпаку у сірці – від початку формування стебла до початку зав’язування стручків. Бор – найважливіший для ріпаку мікроелемент, необхідний рослинам з осені, у фазу 4-6 листків та навесні, у період активного росту стебел та пагонів до початку цвітіння.

Бажаєте отримати консультацію або замовити продукт?

Illustration

Будь ласка, заповніть форму:

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.

Добриво для ріпаку – ефективна допомога

Ріпак – одна з найважливіших олійних культур в аграрному секторі України. Для досягнення високих показників врожайності та якості продукції необхідно забезпечити рослинам належний догляд та ефективне харчування. Використання добрив для ріпаку дозволяє оптимізувати ріст та розвиток культури, підвищуючи її стійкість до несприятливих умов. 
Добриво та його особливості
Розробляються добрива під ріпак з урахуванням специфіки потреб цієї культури в певних мікро- та макроелементах. Ефективне харчування має включати не лише азот, фосфор та калій, але й сірку, бор та інші мікроелементи, які сприяють кращому розвитку рослин і формуванню високої олійності насіння. Особливість добрив для ріпаку полягає у їхній здатності забезпечувати рослини всіма необхідними живильними речовинами в оптимальних пропорціях та у відповідний час.
Переваги застосування добрива 
Добрива для озимого ріпаку мають такі переваги:● Підвищення врожайності. Забезпечення рослин необхідними живильними речовинами сприяє збільшенню обсягів продукції.● Покращення якості насіння. Адекватне харчування впливає на олійність та інші якісні характеристики насіння.● Зміцнення імунітету рослин. Наявність у добривах мікроелементів підвищує стійкість ріпаку до хвороб та шкідників.● Оптимізація фізіологічних процесів. Надходження важливих елементів сприяє кращому росту, розвитку та цвітінню.● Підвищення стресостійкості. Рослини краще адаптуються до несприятливих умов вирощування без зайвих для себе ризиків.
Актуальність удобрення ріпаку обумовлена не тільки бажанням отримати гарний урожай зі збереженням високої якості продукції. Його придбання у надійного виробника забезпечить ефективне харчування рослин та допоможе уникнути ризиків, що є вирішальним для успішного та ефективного ведення господарства.